Teknoloji

Edith Finch’ten Kalanlar – İnceleme

 
Giant Sparrow tarafından geliştirilen ve Annapurna Interactive tarafından yayınlanan hikaye tabanlı yürüme simülasyonu oyunu What Remains of Edith Finch, bize anlatmak istediklerini absürd bir biçimde aktaran bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda Finch ailesinin başına gelenler üzerine iddiaya giriyoruz ve her birinin trajik ölümüne tanık oluyoruz. Bir yandan bu konuyu aktarmaya çalışırken diğer yandan da dikkat çekici atmosferler ve görüntüler var.
 
Finch ailesinin trajedisi
 
 
 
Oyunda Finch ailesinin dramatik ve trajik ölümü anlatılır. Aile bireylerinden her biri ne yazık ki farklı şekillerde hayatını kaybediyor ve bu bize absürt bir şekilde aktarılıyor. Gencinden yaşlısına tüm aile bireylerinin hayatını kaybettiği bu yapımda bizlere derin ve gizemli bir hikaye anlatılıyor. What Remains of Edith Finch hikayesi ve atmosferiyle bizi içine çeken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.
 
Hikayedeki oyuncuları üzmeyen ve oldukça iyi bir deneyim sunan bu yapım, ailenin her bir üyesini tek tek ele alıyor ve farklı bölümlerde bizlere aktarıyor. Her aile üyesinin farklı bir odası ve yeri vardır. Yerleri ve yerleri aslında ölü hallerine göre dizayn edilmiştir. Yani tam olarak örtüştüklerini söyleyebilirim.
 
absürt bir anlatım
 
 
Oyunda anlatılan bu hikaye absürt bir biçimde bizlere aktarılıyor. Örneğin bir bölümde aileden birinin ölümüne tanık olurken kedi olabiliyoruz, başka bölümde köpek balığına dönüşebiliyoruz ve başka bölümde küvete oturup oyuncak kurbağayı üstüne atlatabiliyoruz. . Bu sebeple oyunda böyle absürd anlar ve kısımlar yaşanıyor. Ancak bu absürt durumlar o karakterle bir biçim içinde anlamlandırılmaya çalışılır. Çünkü yaptıklarımız o karakterin aslında yaşadıklarının bir yansıması.
 
Atmosfer ve manzara
 
 
 
Her aile üyesinin ölümü farklı bir şekilde tattığı bu oyunda farklı yerlere gidebiliyor, çeşitli görseller arasında gezinebiliyor ve gittiğimiz mekanlarda dikkat çekici atmosferler bize eşlik ediyor. Bu nedenle What Remains of Edith Finch biz oyun severleri atmosfer ve görsel olarak hayal kırıklığına uğratmıyor, tam tersine o ortamı çok hoş bir şekilde yansıtıyor. Oyundaki her detay bir aile üyesiyle eşleşiyor ve onun neler yaşadığı hakkında bize bilgi veriyor.
 
Bizi hikayesiyle buluşturmak isteyen bir yapım. 
 
 
 
What Remas of Edith Finch bize temelde gizem dolu trajik bir hikaye anlatmak için geliyor. Bunu yaparken de atmosferi ve görüntüsü ile dikkat çekiyor. Hikâyeler anlatılırken absürt olaylardan asla kaçınılmaz ve bu aslında dikkat çeken ve dikkati çeken unsurlardan biridir. Oyunu oynarken gerçekten farklı ve yepyeni bir yapım olduğunu anlıyor ve daha önce hiç böyle bir deneyim yaşamadığınızı görüyorsunuz.
 
Bu hikayeyi anlatırken oyunda rastgele bir zorluk ya da bulmaca unsuru bulunmuyor. Bu nedenle arkanıza yaslanıp bu hikayenin tadını çıkarabilir ve oyunun bize sunmak istediklerini deneyimleyebilirsiniz. Nitekim oyun diğer yürüme simülasyonlarından farklı olarak özgün bir iş çıkarıyor ve hikayesini farklı bölümlerde bizlere sunuyor.
 
Görsel olarak hoşa gidecek çeşitli alanlara, manzaralara ve daha fazlasına tanık olacağımız bu yapımda destansı bir anlatım bizi bekliyor. Oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Yürüme simülasyon oyunları genellikle hikaye anlatımı ile ön plana çıkıyor. Bu oyunda form olarak hikayesiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca absürd bir anlatımla bu hikâyeyi süslüyor. Bu nedenle bu üretimi kitaplığınıza ekleyebilir ve gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.
 
– Buhar sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu