Haber

TCMB’den bankalara uyarı: Maliyet artırıcı uygulamalardan vazgeçin

TCMB’nin (TCMB) Salı günü bankalara gönderdiği Reuters haberinde, “Yapılan denetim faaliyetlerinde dolaylı olarak düzenlemeleri aşan ve getiriyi artıran uygulamaların olduğu tespit edildi. Özellikle bazı bankalar tarafından kısa vadeli ticari kredi kullandırmak suretiyle ‘Yapılandırma, Uzatma/Ödeme Planı ve Faiz Değişim Ücreti’ kalemi çerçevesinde ücret tahsil edildiği tespit edilmiştir. henüz bir üst sınır öngörülmemiştir.

Reuters’e konuşan iki bankacı, TCMB’nin “aşırı” fiyatlamasının büyüyen kredi-mevduat faiz farkından kaynaklandığını belirtti. Reuters’e bilgi veren bir bankacı, “Verdiğimiz kredinin faizi görece düşük, krediyi finanse ettiğimiz mevduatın faizi yüksek. Mevduat ile kredi arasındaki faiz farkı açıldığı için maliyetler ancak giderilebilir” dedi. bu şekilde telafi edilir.”

TCMB, bankalara gönderdiği yazıda, uygulamaların devam etmesi halinde “fazla ödemelerin önlenmesi, öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılması çerçevesinde ek düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini” söyledi.

İlgili süreçlerin aralıklarının kısa olması ve kısa vadeler için yüksek temdit fiyatlarının uygulanmasının yıllık bazda yüksek fiyatlamalara yol açtığına dikkati çeken TCMB, “Temsil faaliyetlerinin olağan amaçları dışında yürütüldüğü anlaşılmaktadır.”

TCMB ayrıca ilgili fiyatın kredi kullandırım fiyatı için öngörülen azami limitlerden kopmaması gerektiğini belirterek, uygulamaların birim genelinde yaygın olmadığını vurguladı. (HABER MERKEZİ)

kocarli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu