Haber

Olena Zelenska: Dünyanın çöküşüyle ​​karşı karşıyayız

İsviçre’nin Davos kasabası, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) oturumlarına ev sahipliği yapıyor.

Davos’ta düzenlenen programa katılanlardan biri de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin eşi Olena Zelenska oldu.

Zelenska yaptığı konuşmada, Rusya’nın saldırıları altındaki ülkesinin durumuna dikkat çekti.

Davos, katılımcılarına seslendi: Etkinizi kullanmıyorsunuz

Forum katılımcılarının değerli bir etkiye sahip olduğunu belirten Zelenska, şunları söyledi: “Hepiniz bu etkiyi kullanmıyor veya daha bölücü bir şekilde kullanmıyorsunuz.”dedim.

Zelenska, Rusya’nın Avrupa’daki saldırganlığının büyük bir krize yol açması nedeniyle küresel işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Yeni bir Çernobil olmasına izin vermemeliyiz”

“Dünyanın çöküşüyle ​​karşı karşıyayız.”Zelenska, tankların nükleer santrallere saldırmasına izin verildiği konusunda uyardı.

Zelensky’nin karısı “Yeni bir Çernobil olmasına izin vermemeliyiz. Dünyadaki hiçbir çocuk mum ışığında ödev yapmamalı. Doktorlar meşale ışığında ameliyat yapmamalı.”ifadeleri kullandı.

Zelenska: Rusya kaybetmezse kriz daha da kötüleşecek

Ukrayna First Lady’si, “On milyonlarca insan aç kalmaya ve mülteci olmaya zorlandığında yaşam maliyetine ne olur?”O sordu.

Rusya’nın Ukrayna savaşını kaybetmemesi halinde krizin daha da büyüyeceğini vurgulayan Zelenska, şöyle konuştu: Saldırgan kaybetmediği sürece bu savaş daha da ileri gidebilir ve krizi tırmandırabilir” dedi.ekledi.

Zelensky’nin mektuplarını liderlere teslim etti

Zelenska ise Dnipro saldırısının Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. “Rusya için hiçbir şeyin sınırı yoktur. Dünya barış için birleşmelidir.”terimini kullandı.

Guardian’ın haberine göre; Zelenska, Cumhurbaşkanı’nın eşi Zelensky’nin mektuplarını Davos’a katılan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He de dahil olmak üzere birçok başkana ilettiğini de sözlerine ekledi.

kashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu