Haber

Lityum pil şarjı İngiltere’de bomba gibi patlayarak yangın çıkardı

24 Şubat günü yerel saatle 01.00 sıralarında İngiltere’nin West Yorkshire bölgesindeki Illingworth’ta bir evde şarj cihazına bağlı bir elektrikli motosiklet aküsü patlayarak yangına neden oldu.

Patlamanın ardından ev sakinleri panik içinde kendilerini dışarı atarken, yangında çıkan dumandan 4 kişi etkilendi, 1 kişinin ağzında ve nefes borusunda yanıklar oluştu.

“Video, yangının kesinlikle korkunç olduğunu açıkça gösteriyor”

West Yorkshire İtfaiye ve Kurtarma Servisi’ndeki (WYFRS) yangın soruşturma biriminde misyoner olan John Cavalier, yaptığı açıklamada. “Lityum pillerin neden olduğu yangınlar yaygın olmakla birlikte, yangının ciddiyetini gösteren bir videonun olması yaygın değildir. Video, yangının kesinlikle korkunç olduğunu açıkça gösteriyor. Evimizde böyle bir şey olmasını hiçbirimiz istemezdik.”söz konusu.

“Lityum pilleri şarj etmek için gözetimsiz bırakmayın”

Cavalier, lityum pil yangınlarının şiddetli ve hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çekti. “Ailenizdeki herkesi güvende tutmaya yardımcı olmak için, lityum pilleri gözetimsiz bırakmayın, araba yollarına veya koridorlara koymayın ve piller tam kapasitedeyken şarj cihazlarının fişini çekin.”söz konusu.

haberbozcaada.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu