Haber

Litvanya’da 135 Rus vatandaşının oturma izni iptal edildi

Litvanya’da yaşayan 135 Rus vatandaşının daimi oturma izinleri, ülkenin Göçmenlik Dairesi tarafından yapılan anketler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Polonya Haber Ajansı’na (PAP) göre, Litvanya Göç İdaresi, olası ulusal güvenlik tehditlerini değerlendirmek için ülkede yaşayan Ruslara anketler gönderdi.

Söz konusu anketlerde Kırım’ın hangi ülkeye ait olduğu ve Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin görüşlerini nerede dile getirdikleri gibi sorular da yer aldı.

Göç İdaresi’nin verilerine göre geçen yıl 38, bu yıl 97 Rus vatandaşının oturma izinleri anketlere verdikleri yanıtlara göre iptal edildi.

Yönetim, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başladığı 2022’de oturma izni başvurusunda bulunan Rus vatandaşlarının sayısının bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 4 bine ulaştığını kaydetti.

Litvanya Parlamentosu, Rusya’nın “terör devleti” ilan edilmesini istedi

Litvanya Parlamentosu (Seimas), 21 Mart’ta diğer ülkeleri Rusya’yı “terörist bir devlet” ilan etmeye çağıran bir kararı oybirliğiyle kabul etti.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’daki “savaş suçları, insanlığa karşı suçlar veya soykırımla ilgili hesap verebilirliği” konusunun gündeme getirilmesi ve özel bir uluslararası ceza mahkemesi kurulması önerisi yer aldı.

Litvanya Parlamentosu, Mayıs 2022’de Rusya’yı terör ülkesi ilan etti ve Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu