Haber

Kartepe’de Hayalet Ağlar Toplanmaya Başladı

Kartepe Belediye Başkanı Başsavcı M.Mustafa Kocaman’ın desteklediği “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem için Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi” başlatıldı.

Hayalet ağlar doğada çözünmez ve pasif olarak avlanmaya devam ederek su altı canlılarının tuzağa düşmesine ve boğulmasına neden olur. Deniz dibinin çizilmesine neden olan hayalet ağların denizcilik ve balıkçılık ekonomisini de tehdit etmesi nedeniyle çalışmalara başlayan KAMADER’e takviye veren Kartepe Belediye Başkanı Avukat M.Mustafa Kocaman, projenin startını verdi.

BÜYÜK DESTEK

Kocaeli Sportif Amatör Balıkçılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kocaeli Belediye Başkanlığı, YEDEP (Yerel Destek Programı) kapsamında hazırlanan “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem için Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi”. Kartepe Belediyesi, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Su Ürünleri ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı, Kartepe Sportif Amatör Balıkçılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneği (KOSABDER) ve Uzuntarla Adige Kültür Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

BÜYÜK BİR BAŞLANGIÇ VERDİ

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Eşme Sahili’nde “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem için Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi”nin ilk startını verdi. Sapanca Gölü’ndeki hayalet ağlar bir ay içinde 3 balıkçı tarafından temizlenecek.

100 bin sazan serbest bırakılacak

Programda açıklamalarda bulunan Kartepe Belediye Başkanı Avukat M.Mustafa Kocaman, “Suda hayat var! KAMADER ile birlikte Eşme Sahil’de “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem için Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi”nin ilk startını verdik. Hayalet ağlar temizlendikten sonra 100 bin sazan balığını ekosisteme kazandıracağız. Unutmayalım ki su, can kadar değerlidir. Su kaynaklarımıza hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu