Haber

İsveç’te Kuran’ı hedef alan Yahudiler ve Müslümanlardan açıklama

İsveç’te İslam ve Türkiye düşmanlığına karşı protestolar sürüyor.

Danimarka ve İsveç çifte vatandaşı Rasmus Paludan bir kez daha Kuran’ı hedef gösterdi.

Eyleme birçok çevreden tepki geldi.

Amanah Vakfı ve İsveç Yahudi Cemaati Konseyi, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ardından, “Demokrasiye evet, nefrete hayır!başlıklı ortak bildiri yayınladı.

“İslamofobik nefret gösterileri derin endişe yaratıyor”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsveç sokaklarında bir kez daha İslamofobik nefret gösterilerine tanık oluyoruz. Bu çok endişe verici. Bir kez daha ırkçıların ve aşırılık yanlılarının, İsveç’teki dini azınlıklardan birine karşı Kuran’ı yakarak nefreti normalleştirmek için demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü kötüye kullanmalarına izin verildi.” “Geçmişte Yahudilere, şimdi de Müslümanlara aynı şey yapılıyor. Bu nefret gösterilerini etnik gruplara yönelik bir tehdit ve tahrik olarak görmemek, tarihi hiçe saymak demektir.”

“Kitapları yakanlar sonunda insanları da yakar.”

Alman Yahudi yazar Heinrich Heine’nin 1821 tarihli kitabına atıfta bulunulan açıklamada, “Kitapları yakanlar sonunda insanları da yakar.”ifadesi yer aldı.

Nazilerin 1933’te Yahudi kültürünü yok etme çabalarının ilk adımlarından birinin Yahudi kitaplarının yakılması olduğunu vurgulayan Prof. “Ardından neler olduğunu hepimiz biliyoruz.”söylendi.

“Azınlıklara yönelik saldırılar son yıllarda arttı”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İsveç’teki gelişme bizi derinden endişelendiriyor. Son yıllarda Yahudiler ve Müslümanlar gibi azınlıklara yönelik saldırılar arttı ve olağan hale geldi. Demokratik bir toplumda her bireyin kendine güvenme ve takdir edilme hakkı vardır. İsveç Müslüman Cemaati’ne yönelik takviyeler, tüm önyargıları ve nefreti ortadan kaldırmaktır. Eylemin ve işaretin kabul edilemez olduğunu açıkça belirtmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu