Haber

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YENİDEN İŞLETİLMESİ VİZYONSUZLARIN İŞİDİR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Asır Türkiye’de Ulaştırma ve Altyapı Vizyonu’ programına katıldı. Bakan Karaismailoğlu, altılı masanın vizyon belgesini eleştirerek, “Bu 6+1 masalar güya bir vizyon belgesi açıkladı. Bu bir vizyon belgesi değil, bir vizyonu kapatıp hiçbir şey yapmama belgesidir. Ne olduğunu bilmiyorlar.” öyledir.Maddelerin çoğu Ulaştırma Bakanlığımızın ‘2053 Ulaştırma Master’ından Planda kopyalanmıştır.İşletme performansı bu kadar yüksek bir havalimanı yaptık.Başka bir havalimanını işletmek ancak bu kadar vizyonsuz insanların işidir. Böyle bir havalimanı varken bu kadar yakın mesafe” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul programları kapsamında sabah saatlerinde Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu aracın sahibine hediye etti ve ardından basın açıklaması yaptı. Bakan Karaismailoğlu, akşam saatlerinde MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Asırlık Türkiye’de Ulaşım ve Altyapı Vizyonu’ programına katıldı. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı konuştu. Asmalı’nın ardından kürsüye Bakan Adil Karaismailoğlu geldi. Bakan son 20 yılda uygulanan projeleri anlattı.

“ULAŞTIRMA BAKANLIĞIMIZIN 2053 YILI ULAŞIM ANA PLANINDA KOPYALANMIŞTIR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın önümüzdeki 100 yılın ihtiyacını karşılayacağını belirterek, “Burası 75 milyon metrekare atıl bir alandır. Devletimizin yaptığı planlamalar sonucunda 10 bin metrekarelik bir yatırım yapılıyor. Milyar Euro İşletmeci geldi burayı devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yaptı işletmeye başladı 25 yıl burayı işletecek 25 yıl içinde 26 milyon Euro devletimize kira ödeyecek. Burada garanti edilen yolcu sayısı ilk yılda karşılandığı için bu kiranın yanı sıra 24 milyon Euro devletimize gelir getiren bir projeye dönüşmüş bu 6+1 dediğimiz gişeler vizyon belgesi açıklamış bu değil. bir vizyon belgesi, bir vizyonu kapatıp hiçbir şey yapmamakla ilgili bir belgedir.Onlar da bunun ne olduğunu bilmiyorlar.Ulaştırma Bakanlığımızın ‘2053 Ulaşım Ana Planı’nda birden fazla madde kopyalandı.Hepiniz biliyorsunuz. Atatürk Havalimanı arkadaşlar. tam olarak nüfusun ve hareketliliğin olduğu yerde. Hiçliğin ortasında olan İstanbul’da kilitlenme durumuna gelmiş bir havalimanıydı. Uçakların inmek için Marmara Denizi’nde saatlerce yol aldığı günleri unutmadık. Bakın Atatürk Havalimanı kapandıktan sonra E-5’teki trafik yüzde 40 azaldı. Ayrıca Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Yeşilköy gibi yoğun bir yerde uçakların saldığı emisyonların insanların başlarına yağdığını da biliyoruz. Bu kadar büyük kapasiteli bir havalimanı yaptık. Operasyonel performansı bu kadar yüksek bir havalimanı yaptık. Böyle bir havalimanı varken birbirine bu kadar yakın bir havalimanını işletmek bu kadar vizyonsuz insanların işi. Türkiye bu yatırımlarla önünü açtı” dedi. “GAYRETTEPE SINIRINI NİSAN AYINDA AÇACAĞIZ” Bakan Karaismailoğlu, “Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunu kısa bir süre önce hizmete açtık. 34 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en değerli metro altyapı projelerinden biridir. Dünyanın en kaliteli metrosunun nerede yapıldığına bakmaya gerek yok. Bizim yaptığımız metroya gidebilirsiniz. Ayrıca metro vagonlarını burada yüzde 60 yerlilik ile Türkiye’de üretiyoruz. Bugün 34 kilometreyi açtık, inşallah yılsonunda 69 kilometreye ulaşacak. Marmaray gibi burası da İstanbul’u taşıyan omurga olacak. İnşallah bunun 3,5 kilometrelik Gayrettepe uzantısını da nisan ayına kadar bitireceğiz.”

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Türkiye’nin jeopolitik konumu, medeniyetlerin kesiştiği, kültürlerin ve ulusların buluştuğu, kadim ve çağdaş ticaret yollarının kesiştiği noktada olması, bu coğrafyada her türlü ulaşımı stratejik kılıyor. Uzun süreyi kısaltmanız gerekiyor” dedi. ve dar yollar kısacası insanları ve eserleri güvenli bir şekilde taşımak için. Son yirmi yılda uygulanan ulaşım ve altyapı politikası, ülkemizin güçlü ekonomisinin ana faktörlerinden biri olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu